دهکده شادی

خفاش ها

 

*خفاش ها*

پستانداران جفت‌دار بدون استخوان مارسوپیال و بدون کیسه هستند. دارای مهبل فردند و جنین کاملا در داخل زهدان ماده رشد می‌کند و بوسیله جفت به دیواره زهدان می‌چسبد و رشد می‌کند. این بالا راسته دارای چندین راسته است. راسته حشره خواران مانند موش کورها و جوجه تیغی‌ها ، راسته پوست گستران مانند لمورهای پرنده ، خفاشها یا شب پره‌ها ، راسته نخستیان ، راسته والان و ... و راسته گوشتخواران.

خفاش ها را بهتر بشناسیم 


خفاش موجودی بی آزار اما مزاحم اگر چه خفاش ها موجودات بسیار سودمندی هستند و وجودشان به حفظ اکوسیستم کمک می کند، در بسیاری از مواقع خفاش ها باعث بروز مشکلات و آزار و اذیت صاحبان منازل و مشاغل می شوند. خفاش های مهاجر و کوچ نشین که به ناچار در مکان های استقرار انسان ها زندگی می کنند، به دلیل سر و صدای زیاد و گاهی بوی نامطبوع و فضولات برای انسان مزاحمت ایجاد می کنند. هرچند که خفاش ها نه تنها خسارت مالی بوجود نمی آورند، بلکه سیم ها و چوب ها را مانند موشها نیز نمی جوند.

اگر خفاشی را در بیرون و یا داخل محل زندگی تان پیدا کردید که احتیاج به کمک داشت می توانید اطلاعات لازم در این زمینه را از منابع موجود در سایت های مختلف دریافت نمایید.

چرا خفاش ها اماکن استقرار انسان ها را برای زندگی برمی گزینند ؟
توسعه و افزایش مکان های زندگی انسان باعث شده که خفاش ها برای زندگی جای دیگری نداشته باشند و به طور متناوب ناچار به یافتن مکان هایی برای لانه کردن و بزرگ کردن بچه هایشان هستند. پشت بام های خالی، اتاق های زیر شیروانی، ساختمان های متروکه و انبارها، همه مکان هایی گرم و امن برای زندگی و پنهان شدن خفاش ها می باشند.

متاسفانه رسانه های خبری، گاه و بیگاه به بیان داستان های مهیبی از پیدا شدن خفاش ها در ساختمان ها و خطرات و پیامدهای ناشی از آن می پردازند که در این مورد رسانه ها مقصرند. به علاوه برخی شرکت های کنترل کننده بلا های غیر مترقبه و نیز شرکت هایی که به منظور به دام انداختن حیوانات تله گذاری می کنند، ترس مردم از خفاش ها را دستمایه کار خود قرار می دهند و هزینه های گزافی را برای بیرون کردن و یا کشتن غیرقانونی خفاش های مهاجر از منازل افراد وحشت زده، دریافت مي كنند.

 

در حدود 1000 گونه از خفاشها وجود دارد. خفاشها در تمام نقاط جهان به استثناء قطبهای جنوب و شمال، یافت می‌‌شوند این دو گونه اختلاف و تنوع بین انواع خفاشها را نشان می‌‌دهند.

انواع خفاشها

 

1-خفاشهاي حشره خوار

گروه بزرگتر،خفاشهاي حشره خوار  شبها غذاي خودرا شكار مي كنند . خفاش‌ها از حشرات و بی مهرگان دیگر تغذیه می‌‌کنند. تعداد پشه‌ها و دیگر حشراتی که روزانه خفاش‌ها می‌‌خورند باور نکردنی است. یک خفاش می‌‌تواند هر شب بین 1000 تا 3000 حشره را بخورد!

در نواحی گرمسیری، تنها تعداد کمی از خفاش‌ها موفق به خوردن قورباغه، ماهی یا پرنده‌ای کوچک به عنوان غذا می‌‌شوند. بقیه خفاش‌ها شهد گلها را می‌‌نوشند، گرده گلها را می‌‌خورند و یا از میوه‌ها تغذیه می‌‌کنند. در نواحی گرم و مرطوب مرکزی و جنوبی آمریکا، نوعی خفاش خون آشام منفور وجود دارد که از خون پستانداران و پرندگان تغذیه می‌‌کند. اما فراموش نکنید، فقط یک نوع از خفاش‌ها این گونه هستند.

خفاش‌ها عملا حیوانات بی آزار و کمرویی هستند. تا جایی که دانشمندی رفتار خفاش‌ها را به "موش‌های بزرگ بالدار" تشبیه کرده است.

اصولآ پرندگان بعد از پرواز در جایی فرود می‌‌آیند، در حالیکه خفاش‌ها به جایی آویزان می‌‌شوند. هنگام استراحت پرندگان بالهایشان را جمع می‌‌کنند، اما خفاش‌ها بالهایشان را به دور بدنشان می‌‌پیچند

همانند بقیه پستانداران، خفاش‌ها نیز دندان و مو دارند و برای ادامه زندگی نسل شان بچه می‌‌زایند. هنگامی که یک خفاش ماده آماده به دنیا آوردن نوزاد است، موقعیت و حالت قرار گرفتنش را طوری تنظیم می‌‌کندکه بتواند به طور عمودی از سرش آویزان بماند، به این منظور که درست در لحظه تولد، بچه اش را با دم خود بگیرد.

بچه خفاش توسط مادرش برای مدتی طولانی پرستاری و مراقبت می‌شود. خفاش‌های مادر، بچه هایشان را نزدیک خود نگه می‌‌دارند و برای گرم نگه داشتن و حفاظت از بچه هایشان بالهای خود را به دور آنها می‌‌پیچند.

در شب، یک نوزاد خفاش، برای یافتن غذا به موهای تن مادرش می‌‌چسبد و همراه او می‌‌رود. وقتی که وزن بچه خفاش سنگین شود، مادر به تنهایی برای یافتن غذا می‌‌رود و آن را را برای بچه به لانه می‌‌آورد. این روش ادامه پیدا می‌‌کند تا زمانی که خفاش جوان چهار هفته از تولدش بگذرد و خودش بتواند شروع به شکار کند و به همراه مادر برای یافتن غذا به بیرون از محل زندگی بروند.

خفاش‌ها در آب و هوای سرد ممکن است در بهار و پاییز کوچ کنند، سرپناهی را در غارها پیدا کرده و به خواب زمستانی بروند. در پاییز، وزن خفاش‌ها زیاد می‌شود و لایه‌ای از چربی به بدنشان اضافه می‌شود. اگر خفاشی قبل از رسیدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستانی بیدار شود، به احتمال خیلی زیاد از گرسنگی خواهد مرد. می‌‌دانید چرا؟

به این دلیل که سوخت و ساز بدن خفاش‌ها به گونه ایست که وقتی بیدار هستند بسیار سریع ذخیره غذایی شان مصرف شده و به پایان می‌‌رسد.

 2- خفاشهاي ميوه خوار

اين نوع براي پيدا كردن ميوه شيره ي درختاني كه از آنها استفاده مي كنند بينايي و چشايي خود را به كار مي برند . خفا ش هاي ميوه خوار اول صبح وتنگ غروب از ميوه هاي  تغذيه مي كنند خفاشها جانوراني  ا اجتماعي هستند آن ها به طور گروهي ودر گروهاي بزرگ در غارها يا روي درختان ،شب را بيتوته مي كنند  خفاشها تنها پستانداراني هستند كه قادرند پرواز كنند .

*راسته خفاشها

خفاشها (Chiroptera) پستانداران معمولا کوچکی هستند که پرواز می‌کنند و اندامهای حرکتی پیشین و بندهای دوم تا پنجم آنها بسیا رشد کرده است و یک غشای پوستی نازک برای پرواز به آنها متصل است که این غشا اندامهای حرکتی پشتی و در بعضی دم را نیز در بر می‌گیرد. فقط بند اول و نیز در خفاشهای میوه خوار بند دوم از اندامهای حرکتی پیشین دارای چنگال است. پاهای پشتی کوچک و دارای چنگالهای خمیده و نوک تیز می‌باشد. اغلب در شب و عصرها فعالیت دارند و قادر به پرواز حقیقی هستند. از پالئوسن تاکنون وجود داشته و دارند و تقریبا در همه جای دنیا زندگی می‌کنند.

*زیر راسته خفاشهای

این جانوران را گاهی روباه پرنده می‌نامند. در آفریقا و آسیای جنوبی تا استرالیا اغلب به صورت گله‌های بزرگ ، روزها روی شاخه‌های درختها در حالی که سر آنها به سوی پایین است و بالها مانند ردا پیرامون بدن آنها را پوشانیده است به خواب می‌روند. از میوه‌ها تغذیه می‌کنند و گاهی به باغهای میوه آسیب می‌رسانند. مانند پتروپوس و امپی روس که در مالایا و ایندوزیا زندگی می‌کند، خفاش بزرگی است.


*زیر راسته خفاشهای ریزه خوار

از حشرات تغذیه می‌کنند. روزها بوسیله چنگالهای پشتی در حالی که سر آنها به سوی پایین است آویزان می‌شوند. در شکافهای صخره‌ها یا درختها یا در داخل غارها و ساختمانها بسر می‌برند. بعضی‌ها از لاشه جانوران تغذیه می‌کنند، عده‌ای از آنها تنها زندگی می‌کنند و شبها مستقلا تغذیه می‌کنند. در فضای آزاد یا در بین درختها از حشرات در حال پرواز تغذیه می‌کنند.

میوتیس ، اپیتزیکوس یا خفاش قهوه‌ای ، تاداریدا مکزیکانا یا خفاش بدون دم به صورت گروهی زندگی می‌کنند به حدی که در محل زندگی آنها فضولات آنها را جمع آوری کرده و به عنوان کود مصرف می‌کنند. خفاش خونخوار یا دسمودوس در مناطق گرمسیری آمریکا زندگی می‌کند با دندانهای نیش خود که بزرگ است رگ گردن اسب و گاهی رگ گردن انسان را سوراخ کرده و از آن خون خارج می‌شود و از خون جاری شده تغذیه می‌کند. این جانور باعث یک نوع هاری شده و همچنین یک نوع بیماری اسب

***بزاق خفاش و رفع ناتواني ناشي از سکته مغزي


محققان امريکايي در تلاشند با استفاده از بزاق خفاش ، استاندارد مربوط به اقدامات درماني در 3ساعت اول سکته مغزي را تغيير داده و از قرار گرفتن قربانيان سکته مغزي در معرض عوارض جانبي ناتوان کننده آن جلوگيري کنند.
سکته مغزي بيماري ناتوان کننده شماره يک بزرگسالان محسوب مي شود و بخش مهم ناتواني هاي ناشي از اين اختلال مربوط به محدوديت اقدامات پزشکي صورت گرفته در 3 ساعت اول وقوع آن است. محققان مرکز عروق مغزي کليولند در حال مطالعه يک ماده تجزيه کننده طبيعي لخته خون هستند که در بزاق خفاش خون آشام وجود دارد. اين ماده که DesmotepLase نام دارد به عنوان يک عامل درماني توانمند براي انحلال لخته هاي خوني که باعث سکته مغزي مي شوند، شناخته شده است.

بر طبق نتايج يك تحقيق كوچك، داروى آزمايشى ضد لخته خون كه از بزاق دهان خفاش‌‏هاى خون آشام بدست آمده است، در صورتى كه حداكثر ۹ ساعت پس از بروز سكته، به بيمار تزريق شود؛ جريان خون به مغز را افزايش مى‌‏دهد.دكتر آنتونى فرني، در اوهايو، اظهار داشت: ميزان جريان خون در بيماران سكته‌‏اى كه "دسماتپلاس", داروى جديد, را دريافت مى‌‏كردند، ۳/۵۳ درصد بود در حالى كه اين ميزان در ديگر بيماران ۵/۳۷ درصد بود.تحقيق وي، بر روى ۳۷ سكته انجام شده بود، از اين ۳۷ نفر ۸ نفر داروهاى ديگر, ۱۴ نفر دوز پايين "دسماتپلاس" و ۱۵ نفر دوز بالاى "دسماتپلاس" را دريافت مى‌‏كردند. پس از ۹۰ روز، ۹ نفر يعنى ۶۰ درصد از گروه دوز بالا, ۴ نفر يعنى ۶/۲۸ درصد از گروه دوز پايين و ۲ نفر يعنى ۲۵ درصد از گروه داروهاى ديگر بهبود يافته بودند.

پايان

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 15:29  توسط محمد  |